top of page

Bemutatkozik a

Egyesület

Az egyesület céljai

Polgári hagyományok

Értékeink megőrzése

Missziónk a XIII. kerület polgári hagyományainak ápolása, kulturális értékeinek és hagyományainak védelme, környezeti szempontból élhetővé tételének előmozdítása.

A szervezet 2019-ben lett a bíróságon bejegyezve, az adatok a bíróság vonatkozó felületein és az oldal alján megtalálhatóak. Az egyesület céljai a következőek:

  • A XIII. kerület polgári hagyományainak ápolása.

  • A XIII. kerület kulturális értékeinek és hagyományainak védelme.

  • A XIII. kerület környezeti szempontból élhetővé tételének előmozdítása.

 

Az egyesületünk a meghatározott céljainak elérése érdekében – de nem kizárólagosan – ismeretterjesztő kiadványokat készít, figyelemfelhívó kampányokat indít. A múlt felidézésére, a jelen események megvitatására digitális fórumot működtet. Érdekképviseleti tevékenységet folytat a Budapest XIII. kerületi Önkormányzat, illetve más hatóságok megfelelő egyedi döntéseinek meghozatala érdekében.

Az egyesület céljai sok területen mutatnak hasonlóságot a kerületben működő más civil szervezetek törekvéseivel. Hiszen a hagyományok ápolása, a kulturális javak, valamint a természeti és épített környezet gyarapítása és védelme ma már általánosan elfogadott értékek.

Néhány mondat a polgári hagyományokról. A XIII. kerület fejlődése nagyszerűen példázza, hogy mit is jelent a polgári értékteremtés. Alig 170 év alatt nőtte ki magát a „semmiből” a kerület, óriási sebességgel iparosodott, majd háborúkat, gazdasági válságokat, politikai rendszerváltást maga mögött hagyva alakult ki a mai arculata. Mélyen meghajtjuk a fejünket azok előtt, akik itt világszínvonalú gyárakat építettek, és azok előtt is, akik ezekben a gyárakban hihetetlen sokat dolgoztak. Miközben a termékek a magyar ipar kiválóságát hirdették, a termékeket előállítók egymás között ádáz politikai harcot vívtak. Ezt a küzdelmet régen osztályharcnak nevezték.

Kerületünkben is nagyon sokan szenvedtek üldöztetést a vallásuk, a politikai hovatartozásuk és társadalmi helyzetük okán. Hisszük azt, hogy mindenkinek igazságot kell szolgáltatni, ha mással nem, nevén nevezve dolgokat. A XIII. kerület történelméből nagyon sok ember nevét őrzi az utókor. De vannak elfeledett, sőt elhallgatott nevek is: gyár és templomépítő Láng Gusztáv, a parképítő Rakovszky Iván, vagy a kerületből „málenykij robotra” elhurcolt névtelenek....  Vajon hányan ismerik Marton Boldizsár Marcell, a tiszteletre méltó Marcell atya nevét, aki az egyik kerületi templomban nyugszik, és a pápa általi boldoggá avatása folyamatban van? Igazságtalannak és bántónak is érezzük, hogy miközben Göncz Árpádnak szobra van a Göncz Árpád Városközpontban, vagy Ruttkai Évának is a róla elnevezett parkban, 2021-ben helyi civilek megakadályozták, hogy a Fővárosi Önkormányzat a Szent István parkban elhelyezzen egy Szent István szobrot.

 

A kerületünkben közterületen nagyon sok embernek van szobra. 2016 óta van olyan emléktábla is, amely név szerint sorolja fel az 1956-os hőseinket, mártírjainkat. De a 1956-os forradalom és szabadságharc egyik legismertebb szereplőjének, Mindszenty Józsefnek a XIII. kerületi mellszobra bent van egy templom kertjében, és gyakorlatilag láthatatlan. A kérdés nem az, hogy más szobrok miért vannak közterületen, hanem az, hogy az övé miért nincs.

 

Lokálpatriótaként ugyanúgy szeretjük a XIII. kerületet, mint a többi itt élő kerületi lakos. Nem jobban, csak talán egy kicsit másképp. És ennek a „másképp-szeretésnek” kérünk egy kis helyet, egy kis lehetőséget. Mi ezeket a gondolatokat szeretnénk önök felé közvetíteni, és ha ezek a gondolatok megbélyegződnek a konzervatív jelzővel, akkor ezt mi büszkén vállaljuk.

Az egyesület vezetője Tempfli József.

Tempfli József _ Hagyomány-13_edited.jpg

Honlapunk és kiadványaink létrejöttének támogatói:

bottom of page