top of page
Writer's pictureTempfli József

Szabad-e locsolkodni? Húsvét Angyalföldön

Jó reggelt, jó reggelt,
Kedves liliomszál,
Megöntözlek rózsavízzel,
Hogy ne hervadozzál.
Kerek erdőn jártam,
Piros tojást láttam,
Bárány húzta rengő kocsin,
Mindjárt ideszálltam.
Nesze hát rózsavíz,
Gyöngyöm, gyöngyvirágom.
Hol a tojás, piros tojás?

Húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe. Krisztus feltámadásának emléknapja, a tavaszi napéjegyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap. Már több mint kétezer éve emlékezik az emberiség arra az eseménysorozatra, amely Tiberius római császár uralkodásának idején, Pontius Pilatus helytartósága alatt a júdeai Jeruzsálemben történt: halálra ítéltek és keresztre feszítettek egy embert, akit Jézus Krisztus néven ismerünk. Azóta a kereszt, a keresztre feszített Jézus a katolikus vallás jelképévé vált. Egy ilyen kereszt a XIII. kerületben is van, a Béke téri Szent László templom előtt.


A harangok Rómába mennek


A húsvéti ünnepségsorozat nagycsütörtökön kezdődik. Jézus megtudja, hogy Júdás a csókjával elárulta őt. Felkészül a halálra, az utolsó vacsorán elbúcsúzik kedves tanítványaitól. Meghagyja, hogy hívei és követői kenyérrel és borral áldozzanak az ő emlékezetére. Pénteken a katonák elfogják, a bíró – Pontius Pilátus - elé hurcolják, aki halálra ítéli őt. Az ítélet után megkínozzák, majd a Golgota hegyen keresztre feszítik. Hosszas szenvedés után visszaadja lelkét a Teremtőnek. Jézust sziklasírba helyezik, de három nap múlva feltámad és még negyven napig a Földön van, aztán felment a Mennybe.


Csütörtöktől szombatig – nagycsütörtök, nagypéntek, nagyszombat - a keresztények gyászolnak, a harangok is némák, „elmentek Rómába.”. Nagypénteken önkéntes böjt van, a hívők nem fogyasztanak húst. Szombaton pedig körmenettel emlékeznek Krisztus szenvedésére és halálára. Ilyen körmenetek korábban a XIII. kerületben is soksok résztvevővel voltak megtartva. Húsvét története - a 12 mozzanatban - stációban – minden keresztény templomban megtalálható. Vasárnap a vallási ünnepé. Krisztus feltámadt. A harangok is visszajöttek, ismét hallhatóak. Hétfő pedig a vidámságé. Családi ünnep, eszem-iszom, locsolkodás, vendégjárás.


Húsvéti körmenet a Lehel téri templom körül 1954 Fortepan/Hámori Gyula


Az egyházi, vallási ünnep: húsvéti körmenet


Feltámadási körmenet tartható a húsvéti vigília után, vagy Húsvétvasárnap az ünnepi szentmisét követően is. A feltámadási körmenettel a hívők ünneplése kilép a templom falai közül, és a világnak hirdeti a feltámadás örömét. Ez a szép hagyomány kiviszi a Föltámadás örömhírét a világba, megáldva a négy égtájat. Az egész világ számára elviszik az Örömhírt: Krisztus Feltámadt! Valóban feltámadt! Alleluja!


Megszólalnak a harangok. A pap és az egész nép a templom főajtaján kimenve, körmenetet tartanak a templom körül, élén a kereszt és a zászlóvivők haladnak. A papok a feltámadás ikonját, evangéliumos könyvet és egyéb ikonokat hordoznak, a hívők kezükben gyertyával vonulnak. A feltámadási körmenet közép-európai eredetű: magyar, osztrák, német katolikus szertartás. Útvonala, belső rendje, formája, funkciói, a résztvevők elvárt öltözködése és viselkedése sokféle változatot mutat.


A húsvét héber neve a pészah. A szó kikerülést, elkerülést jelent, utalva arra, hogy a halál angyala elkerülte a zsidók, bárány vérével megjelölt házait. A húsvét a pészahhal ritkán esik egybe, mivel a Hold járása szerinti naptár és a két változó ünnep számításától függ.


0 views

Comments


bottom of page