Nagy és látványos beruházás keretében épült az Árpád híd feletti Duna szakaszon A Duna Aréna. Komplex városfejlesztési programról beszélünk, amely sokat változtatott Észak-Pest és Angyalföld arculatán, persze a „vizes” közösségi terek, fürdők korábban is meghatározóak voltak a kerületben.
Dagály fürdő, az angyalföldi „néplavór”
A Duna Aréna a nagyon sokak által szeretett Dagály fürdő területére épült, mielőtt az új komplexumra kitérnénk, mindenképpen ki kell térni a Dagály-ra. 1948-ban nyílt meg, Szabadság fürdő néven. A Dagály nevet a népnyelv ragasztotta rá, a közeli Dagály utca név okán. A Dagály fürdő eredetileg melegvizes közfürdő volt, 126 méter mélyen feltárt artézi forrás által biztosított 41 fokos vízzel. Erre a forrásra alapozva fokozatosan épültek ki a létesítményei, a főépülete, az 50 méteres nagymedencéje és a park. 1970-ben csővezetéken keresztül ide vezették a Széchenyi fürdő gyógyforrásának vizét is, és elkezdődött a Dagály gyógyfürdő kiépülése. Újabb medencék, sátortető, egyre gondozottabb park, és nem utolsósorban egy gát, amely megvédte a fürdő területét a Duna esetleges áradásától. Tudni kell azt, hogy a XIII. kerületben az árvízi védvonal a Népfürdő utca, és minden olyan létesítménynek az árvízvédelméről, amely a Népfürdő utcától a Duna felé esik, külön kell gondoskodni. A Dagály fürdő régi fotóin nagyon jól látszik, hogy a fürdő mélyebben van, mint a Dunai oldal töltése.
dagalyfurdo_fortepan_1980.jpg,
Tízezrek hűsöltek hétvégente a fürdőben
Az ötven-hatvan-hetvenes években – a tömegessé váló hétvégi telkek megjelenése előtt – a Dagály fürdő roppant népszerű volt. A zsúfolásig telt strandon egy-egy nyári hétvégén 30-35.000 ember pihent egyszerre, és nem tudjuk, hogy hányan érkeztek „kerítésbérlettel”, ahogyan a visszaemlékezők kedélyesen nevezték akkoriban a fürdőbe történő „belógást”. Az angyalföldi közbeszéd „néplavórnak” hívta a Dagályt. Ebben minden benne volt. Az emberek ide jártak pihenni, szórakozni, a strand mindig zsúfolt volt, de jószerével ide jártak mosakodni is. Akkor még a lakások döntő többségében nem volt fürdőszoba, jó, ha volt a konyhában falikút (csap). A régi, körfolyosós házakban a közös WC a folyosó végén volt, és az udvaron volt egy csap.
1970-től kezdve a Dagály fürdő fokozatos változáson ment keresztül. Visszaszorult a közfürdő jelleg, és előtérbe került a gyógyfürdő. A Széchenyi fürdő forrásából csövön idevezetett gyógyvíznek köszönhetően nagyon sok, a monoton gyári munkában megbetegedett ember nyerte vissza egészségét. „A Dagály” az angyalföldi értékrendben nagyon magasra emelkedett, valahol a Vasassal egy szintre.
2013-ban a magyar állam átvállalta Budapest adósságának 60 %-át. Ez akkor nagyon komoly segítséget jelentett a fővárosnak, elsősorban a tömegközlekedés finanszírozása és fejlesztése ügyében. Az adósság-átvállalás fejében a főváros számos ingatlant átengedett a Magyar Államnak. Ezek között volt a Dagály strand is. Ugyanakkor az üzemeltetésre az államszerződést kötött a korábbi üzemeltetővel, a BGYH Zrt-vel. Ezt a szerződést a Nemzeti Sportközpontok 2020.
január 31-el bontotta fel.
2013: harc a megáradt Duna ellen
2013. június 5. és 10. között a Dagály Fürdő komoly veszélybe került a Duna magas vízállása miatt. Ezekben a napokban megmutatkozott a budapestiek önzetlen segítőkészsége és tenni akarása. "A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. szeretné megköszönni minden önkéntes segítségét, ezért a BGYH vendégül látja őket egy napra valamely strandon" – állt a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt közleményében a nagy árvizet követően. "Minden regisztrált önkéntes, aki az árvíz idején segített a védekezésben a Dagályon, a BGYH Zrt-től egy strand vouchert kap ajándékba, amely a strandszezonban valamennyi, a BGYH Zrt. által üzemeltetett strandon felhasználható."
Világszínvonalú vizes aréna épül Angyalföldön
A magyar úszósport nemzetközi sikerei hatására megérlelődött a gondolat, hogy hazánk nagy világversenyt, Vizes VB-t rendezzen. Magyarország megpályázta a 2021-es világbajnokság rendezésének jogát és azt annak rendje és módja szerint elnyerte. Természetesen a korábbra tervezett vizes VB-kre is megvoltak a kijelölt helyszínek, de 2015-ben Mexikó váratlanul visszamondta a 2017-es VB megrendezését. A Nemzetközi Úszószövetség kérésére Budapest beugrott, és „bevállalta”, hogy négy évvel korábban, 2017-ben megrendezi Mexikó helyett....
Ennek a döntésnek számos következménye lett, és a VB-vel kapcsolatos valamennyi tárgykör élénk viták kereszttüzébe került. Újságcikkek százai, Facebook oldalak tucatjai foglalkoztak a témával, mindennemű érvek elhangzottak, pró és kontra. Vissza lehet lapozni a nyomtatott és elektronikus sajtót. Az alapkő letételről a kerületi sajtó így írt: „Köszöntünk a XIII. kerületben, Duna Aréna!”
A VB-re való felkészülés természetesen rengeteg építkezéssel járt. A legfontosabbak a XIII. kerületet érintették, a Duna Aréna felépítése, az Aréna melletti Dagály strand felújítása, a Hajós Alfréd Uszoda felújítása és a Margitsziget rekonstrukciója: csatornázás és útfelújítás, kertészet és biztonságtechnika, kompkikötő, északi parkoló bővítése. Mindehhez társult a budapesti úthálózat felújítás: Róbert Károly körút, Kárpát utca, Népfürdő-utca vizafogó utca, a pesti alsó rakpart rekonstrukciója, a Moszkva sétány kialakítása, gyalogos-kerékpáros híd a Rákospatakon, a Közbringa rendszer kibővítése a Margitszigeten, a Dagály sétány, továbbá több mint tízezer fa elültetése a XIII. kerületben.
Az aréna végül 2017 elejére készült el teljesen, és méltán lett a vizes világbajnokság révén világhírű. Számunkra pedig külön örömet jelentett, hogy sportolóink hazai közönség előtt remekelhettek: Magyarország az éremtáblázatban a 9. helyen végzett. Hosszú Katinka két aranyérmet úszott hazai pályán, emellett egy ezüstöt is begyűjtött, csakúgy mint a férfi vízilabda-válogatott, Cseh László, Milák Kristóf és Verrasztó Dávid. Hosszú egy bronzéremmel tette teljessé listáját, a férfi 4x100-as gyorsváltó pedig szintén felállhatott a dobogó harmadik fokára. Hosszú Katinka nemcsak hogy a XIII. kerületben nyerte a számos érmét, hanem a XIII. kerület csapatának, a Vasasnak is a versenyzője volt a 2016-ig.
Bár a Duna Aréna alapvetően az úszó versenysportot szolgálja, rendeztek már benne ökölvívó VB-is és a lakosság részére is van lehetőség használni.
Idén újra a Duna Arénára figyelt a világ
Budapest adott otthont a 2022-es vizes világbajnokságnak június 18. és július között. A hírt február elején jelentette be a a vizes sportok nemzetközi szövetsége (FINA), miután kiderült, hogy az eredeti rendező, Fukuoka visszalép a rendezéstől. Ennek köszönhetően Budapest és a Duna Aréna 2017-hez hasonlóan ismét „beugróként” lett házigazdája a világbajnokságnak, és az is eldőlt, hogy 2027-ben ismét ugyanitt szerepelnek majd a világ legjobbjai.
Comentarios