Szent István város helyett Újlipótváros
Augusztus 20 – a legnagyobb magyar ünnep. Hármas ünnep. Egyházi ünnep, Szent István Ünnepe. Állami ünnep: az Alkotmány ünnepe. Az emberi munka, a bennünket tápláló természet és a jövő ünnepe: az új kenyér ünnepe. 1990 óta állami ünnep. Az eseménysor része a Szent István napi Szent Jobb körmenet, az állami protokoll keretében az e napon átadott kitüntetések és a tűzijátékok. Számos helyen tartanak ünnepi rendezvényeket – így a XIII. kerületben is – ahol kultúrműsorral készülnek, és a megjelenteknek nemzetiszín szalaggal átkötött új búzából készített kenyérrel kedveskednek.
Egy olyan kerületben, mint a XIII., amely a Duna partján terül el és számos katonai objektumnak, tiszti lakótelepnek ad otthont, az emberek emlékezetében még élénken élnek az augusztus 20-hoz köthető korábbi ünnepség-sorozat eseményei is. Az állami lobogó felvonása az Országház előtt, a fiatal honvéd- és határőr tisztek esküje a Kossuth téren, és a nagyszabású vízi parádé a Dunán. A nagy katonai eseményeken – mint a díszszemle vagy a vízi parádé – résztvevő, vidékről felvezényelt személyi állományt és haditechnikát általában a XIII. kerületi laktanyákban helyezték el. Közel volt mind a Felvonulási tér a Városligetben, mind pedig a Dráva utcai lehajtó a Dunánál, ahol az úszóképes járművekkel be lehet menni a vízbe.
A Szent István Park
A Szent István park területén levő ingatlanokat fokozatosan vásárolták fel, azokat összevonták, és parkot alakítottak ki. Szabályozták a terület körüli építkezéseket is, és az így létrejött városrész máig gyönyörű parkját Rakovszky Ivánnak, a Fővárosi Közmunka Tanács elnökének, a Horthy korszak egykori belügyminiszterének, kultuszminiszterének köszönhetjük. Egyike Budapest legszebb részeinek. Rakovszky Iván nevéhez fűződik a Margitsziget kertészeti rendezése is a harmincas években, akkor ültették többek között a máig csodált gyönyörű platánokat.
Rakovszky személyes sorsa nagyon szomorúan alakult. 1944-ben a vallás- és közoktatási miniszter volt, de a nyilas hatalom átvételkor lemondott, a Szálasi érában semmiféle szerepet nem vállalt. 1951-ben kitelepítették, és Jászapátiban halt meg 1960-ban. Emlékét Jászapátiban emléktábla, valamint a Margitszigeten 2014-ben átadott emlékmű őrzi. A XIII. kerületben, a Szent István parkban egy emléktáblát teljes bizonyossággal megérdemelne.
Dr. Rakovszky Iván emlékműve a Margitszigeten
Magát a parkot 1930-ban kezdték kialakítani, ekkor ültették el a fákat. Az építkezés 1935 végére készült el, amit hivatalosan a Közmunkatanács még abban az évben át is adott a Fővárosnak azzal a feltétellel, hogy az örökre park marad. A Közmunkatanács annyit kötött ki, hogy az esetleges fejlesztési, további díszítési terveket be kell mutatniuk nekik. Az új parkot hivatalosan 1936. április 1-én 10 óra 22 perckor, ünnepélyes keretek között, cserkészek, notabilitások részvételével adták át a nagyközönségnek.
Nem csak pihenő, emlékpark is egyben
A Szent István park amellett, hogy kedvelt pihenőhely, tele van történelmi emlékekkel, különböző eseményeket idéző műalkotásokkal. Talán az a legszembetűnőbb, hogy még egy Szent István mellszobor sincs. Van egy nagyon hányatott sorsú Wallenberg emlékmű, Pátzay Pál alkotása. Méltó helyen, köztisztelet által övezve. Ott van Borbereki Kovács Zoltán Zsákhordó c. szobra, és a park déli részén találjuk a SZÍR ellenállási csoport emlékművét. Az 1970-ben felállított, soha senki által nem koszorúzott – mindenki által elfeledett – emlékmű felirata a következő: "A hős budapesti partizán, SZÍR emlékére, aki csoportjával bátran harcolt a német megszállók és hazai cinkosaik ellen. Budapest Fővárosi Tanács VB 1970."
„Szír” Weinberger Jenő segédmunkás illegális neve volt, aki valóban bátran harcolt 1944-ben a megszálló németek ellen, de a XIII. kerülethez semmilyen formában nem kötődik. Nem itt született, nem itt halt meg, nem itt harcolt. Megfontolás tárgyává kellene tenni az emlékmű áthelyezését, akár a Szoborparkba. Fontos megemlíteni, hogy a Szent István parkban, 2018. május 6-án, Izrael állam megalakulásának 70. évfordulóján a MAZSIHISZ 35 darab hosszú életű fát ültetett el. A másik 35-öt a Jeruzsálem melletti Tzóra hegyen ültették el. A kétszer 35 fa a magyar zsidóság kettős identitását és kettős felelősségét fejezi ki: a magyar zsidók egyszerre szeretnék építeni, minél élhetőbbé tenni és így összekötni Magyarországot Izraellel. A parkról szólva meg kell említeni a gyönyörű rózsakertet is, amely Márk Gergely rózsanemesítő által létrehozott fajok sokaságának ad otthont 2010 óta. Hasonló rózsakert van a Margitszigeten, és sokan ismerik a Budatétényi Rozáriumot is.
Szent István város, Szent István körút
1938-ban Szent István halálának 900. évfordulója volt. A nagy, országos ünnepre való készülés jegyében már 1936-ban felvetették, hogy az államalapító király emlékére a Szent István Bazilika körül elterülő Lipótvárost nevezzék át Szent István Városnak, a Lipót körutat – a Nyugatitól a Margit hídig - nevezzék át Szent István körútnak, és a az újlipótvárosi parkot nevezzék át Szent István parknak. A szükséges jogi eljárások után ezek a döntések megszülettek, és az új elnevezések hatályba léptek. Időközben a fővárosban átszervezték a közigazgatást, és 1938. június 1-jén megkezdte munkáját a XIII. kerületi elöljáróság is. Az új, létrejött kerületet Horthy Miklós felesége, Purgly Magdolna után Magdolnavárosnak nevezték el. Néhány akkori, frissen adott kerületnév: V. kerület – Szent István Város (ma: Belváros), XI. kerület – Szent Imre Város (Újbuda), XII. kerület – Mátyás Király Város (ma: Hegyvidék, Krisztinaváros), XIII. kerület – Magdolnaváros, XIV. kerület – Rákosváros (ma: Zugló).
Ezek az elnevezések 1949-ig maradtak hatályban. Akkor Szent István Város visszakapta a régi Lipótváros nevet, Újlipótváros viszont átkerült az V. kerülettől a XIII. kerülethez. A belvárosi kerületek Habsburgokról vannak elnevezve: Ferencváros, Józsefváros, Erzsébetváros, Terézváros, Krisztinaváros… Lipótvárosnak és Újlipótvárosnak a nevet adó Habsburg Lipót császár 1657 és 1705 között uralkodott, nevéhez fűződik az 1671. évi Wesselényi-féle összeesküvés véres leszámolása, Nádasdy, Zrínyi és Frangepán kivégzése. Uralkodása alatt tört ki a Thököly-féle felkelés, később pedig a Rákóczi-felkelés is. Lipót császár hadaival szemben védte Zrínyi Ilona három évig Munkács várát.
Ugyanakkor 1683-ban az ő csapatai védték meg sikeresen Bécset a török ostromtól és Lipót császár hadai űzték ki Budáról 1686-ban, – 150 évnyi uralom után – a törököt. Ilyen történelmi előzmények után lett Lipótváros Szent István Város. De 1949-50-ben, úgy látszik, jobban zavarta az akkori városvezetést, hogy a legnagyobb királyunk egyben a katolikus egyház szentje is volt. Az egyház elleni küzdelem nagyobb súllyal esett latba, mint a történelmi érdem, ezért úgy döntöttek, a névadó inkább legyen egy Habsburg, mint Szent István. A kompromisszum jegyében – hogy az embereknek is tetsszen, – a körút neve megmaradt Szent István körútnak, a park pedig Szent István parknak.
Comments